Z letom 2025 bo v Sloveniji začel veljati Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES 3), ki prinaša pomembne spremembe na področju ogrevanja in priprave tople vode. Med najbolj izstopajočimi novostmi je prepoved vgradnje električnih bojlerjev z močjo nad 2 kW in prostornino nad 15 litrov, če ti uporabljajo električno energijo iz javnega omrežja. Namen ukrepa je zmanjšanje porabe energije in spodbujanje uporabe trajnostnih rešitev.
Namen in cilji pravilnika PURES 3
Pravilnik PURES 3 sledi zavezam Slovenije in Evropske unije za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ter večjo energetsko učinkovitost stavb. Električni bojlerji, ki porabljajo energijo iz neobnovljivih virov, prispevajo k večji porabi energije, zato jih bo treba nadomestiti z napravami, ki uporabljajo obnovljive vire energije. Med temi so najpogosteje omenjeni solarni sistemi in toplotne črpalke, ki omogočajo bolj trajnostno in energetsko učinkovito rabo energije v gospodinjstvih.
Trajnostne alternative in njihova dostopnost
Toplotne črpalke in solarni sistemi veljajo za glavni alternativi, ki izpolnjujeta zahteve pravilnika. Ti sistemi izkoriščajo obnovljive vire, kar ne prispeva le k zmanjšanju porabe električne energije iz fosilnih virov, temveč tudi k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida. Vendar so ti sistemi v primerjavi z električnimi bojlerji dražji, tako kar se tiče namestitve kot začetnih investicij. Kljub temu Eko sklad ponuja subvencije, ki gospodinjstvom pomagajo pri prehodu na trajnostne vire.
Subvencije Eko sklada pokrivajo del stroškov za vgradnjo toplotnih črpalk in solarnih sistemov, kar prispeva k zmanjšanju finančnega bremena. Za mnoge pa bo kljub temu izziv začetna investicija, saj so te naprave dražje od tradicionalnih bojlerjev. Na dolgi rok pa lahko te rešitve prinesejo prihranke pri energiji in nižje mesečne stroške.
Vpliv na okolje in energetska učinkovitost
Prehod na trajnostne vire energije ima pozitiven vpliv na okolje. Po ocenah strokovnjakov lahko gospodinjstva, ki uporabljajo obnovljive vire energije, zmanjšajo svoj ogljični odtis za 50–60 %. To je pomemben korak v smeri zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroča raba energije iz fosilnih virov. Poleg tega nove rešitve prinašajo večjo energetsko učinkovitost, kar je v skladu z vizijo podnebne nevtralnosti, ki jo zasleduje Slovenija v okviru evropskih ciljev za leto 2050.
Izzivi pri implementaciji
Kljub pozitivnim učinkom na okolje in energetsko učinkovitost prehod na trajnostne rešitve prinaša tudi izzive. Gospodinjstva, ki živijo v starejših stavbah ali na območjih, kjer ni dovolj sončne svetlobe za solarne sisteme, bodo morda težje našla ustrezne rešitve. Poleg tega ostaja vprašanje, ali bo subvencijska podpora zadostna, da bi večji del prebivalstva prešel na nove tehnologije.
Ključni pojmi
Za boljše razumevanje sprememb, ki jih prinaša Pravilnik PURES 3, je pomembno poznati naslednje pojme:
- Pravilnik PURES 3
Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES 3) je zakonodaja, ki določa energetske standarde za stavbe v Sloveniji. Njegov glavni cilj je zmanjšanje porabe energije in povečanje energetske učinkovitosti stavb z uporabo obnovljivih virov energije ter strožjih zahtev za vgradnjo grelnih naprav, kot so bojlerji. - Obnovljivi viri energije
To so viri energije, ki se naravno obnavljajo in jih je mogoče trajnostno izkoriščati. Med najpogostejšimi so sončna, vetrna, vodna in geotermalna energija. V kontekstu članka obnovljivi viri vključujejo solarne sisteme in toplotne črpalke, ki jih zakonodaja spodbuja kot energetsko učinkovite rešitve za ogrevanje in pripravo tople vode. - Toplotna črpalka
Toplotna črpalka je naprava, ki za ogrevanje uporablja toploto iz obnovljivih virov, kot so zrak, voda ali zemlja. To omogoča učinkovito rabo energije, saj naprava potrebuje manj električne energije kot tradicionalni bojlerji, s čimer prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in nižji porabi energije v gospodinjstvih.