Vizualni prikaz trajnostnega poročanja podjetij po novi zakonodaji EU.

Evropska unija je z novimi pravili o trajnostnem poročanju podjetij naredila pomemben korak k večji preglednosti in odgovornosti podjetij glede njihovih vplivov na okolje in družbo. S sprejetjem Direktive o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD) se postavljajo jasnejša pravila za podjetja, ki poslujejo v EU, s ciljem izboljšati kakovost informacij, ki jih ta podjetja poročajo. Ta članek ponuja podroben pregled glavnih zahtev in rokov, ki jih prinaša nova direktiva.

Kaj je CSRD in koga zadeva?

CSRD, oziroma Direktiva o trajnostnem poročanju podjetij, predstavlja nadgradnjo dosedanje Direktive o nefinančnem poročanju (NFRD). Nova pravila bodo veljala za širši krog podjetij, vključno z velikimi podjetji, malimi in srednje velikimi podjetji (SME) z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranem trgu EU, ter matičnimi podjetji velikih skupin. Pravila se bodo postopno začela uporabljati od finančnega leta 2024, ko bodo podjetja morala vključiti trajnostno poročanje v svoje letne poslovne izkaze.

Ključne zahteve za podjetja

Podjetja, ki bodo podvržena CSRD, bodo morala pripraviti trajnostno izjavo, ki bo vključena v letno poročilo podjetja. Ta izjava mora vsebovati informacije o vplivih podjetja na trajnostne dejavnike ter o vplivih teh dejavnikov na razvoj, uspešnost in položaj podjetja. Poročanje bo moralo biti skladno z evropskimi standardi za trajnostno poročanje (ESRS), ki jih bo Evropska komisija sprejela z delegiranimi akti.

Poleg tega bo morala biti trajnostna izjava označena v skladu z digitalno taksonomijo, kar pomeni, da bo morala biti pripravljena v formatu, ki omogoča strojno berljivost. Podjetja bodo morala zagotoviti tudi omejeno zagotovilo (assurance) s strani pooblaščenih revizorjev ali ponudnikov neodvisnih zagotovil, če to dovoljujejo države članice.

Fazni pristop k izvajanju zahtev

Uvedba zahtev CSRD bo potekala postopoma, pri čemer bodo prva poročila zahtevana za finančno leto 2024 za velika podjetja, ki so javno interesne enote in imajo več kot 500 zaposlenih. Druga podjetja, vključno z ostalimi velikimi podjetji in SME z vrednostnimi papirji na reguliranem trgu, bodo morala začeti poročati za finančna leta, ki se začnejo po 1. januarju 2025 oziroma 2026.

Kaj to pomeni za podjetja?

Podjetja bodo morala prilagoditi svoje obstoječe sisteme poročanja, da bodo lahko zajela vse potrebne trajnostne informacije. To vključuje zbiranje podatkov o različnih okoljskih, socialnih in upravljavskih (ESG) dejavnikih ter zagotavljanje skladnosti z ESRS. Prav tako bodo morala podjetja vzpostaviti postopke za revizijo teh informacij.

Povzetek